VIZNI REŽIM
|
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE
Državljanima R. Srbije je potrebna viza za ulazak u Kraljevinu Bahrein. Zahtevi za e-vizu podnose se onlajn preko zvaničnog sajta: www.evisa.gov.bh. Vreme obrade zahteva je obično 3 radna dana, a pozivar ima obavezu da original vize uruči na graničnom prelazu.
Pribavljanje vize može se obaviti i preko Ambasade Bahreina u Moskvi, Ruska Federacija, koja pokriva R. Srbiju na nerezidencijalnoj osnovi: tel.+7499/9950 900, faks:+7499/995 0113, email: moscow.mission@mofa.gov.bh
SOCIJALNI SPORAZUMI
Nije zaključen socijalni sporazum.
KORISNE INFORMACIJE:
ZDRAVSTVENA SITUACIJA – Vakcine nisu potrebne. Isključivo flaširana voda se koristi za piće i kuvanje. Treba izbegavati sveže salate. Higijenu ruku držati na visokom nivou zbog opasnosti od žutice.
Zdravstvena zaštita u Bahreinu je prilično kvalitetna. Državne i privatne bolnice pružaju solidne medicinske usluge. Hitna pomoć reaguje brzo i efikasno. Privatne bolnice mogu biti veoma skupe – preporučuje se putno osiguranje.
Tokom letnjeg perioda (jun, jul, avgust) temperature vazduha često prelaze 50°C, uz visok UV indeks i procenat vlažnosti. Preporučuju se mere predostrožnosti, hidratacija i zaštita od sunca.
Hitne službe (policija, hitna pomoć i vatrogasci) dostupne su na jedinstvenom broju 999.
BEZBEDNOSNA SITUACIJA – Kraljevina Bahrein se smatra jednom od bezbednijih zemalja na Bliskom istoku, sa niskom stopom opšteg kriminaliteta i jakim sistemom javne bezbednosti. U Bahreinu se primenjuju stroge zakonske odredbe u vezi sa brojnim krivičnim delima, uključujući trgovinu i posedovanje opojnih droga, uznemiravanje javnosti i sajber-kriminal. Preporučuje se oprez sa onlajn transakcijama i zaštitom ličnih podataka.
Bahrein je tolerantna i raznolika zemlja, ali sledi islamsku tradiciju. Poštovanje lokalnih običaja i zakona je od suštinskog značaja, posebno tokom verskih praznika.
Tokom meseca Ramazana zabranjeno je konzumiranje hrane i pića, kao i pušenje na javnim mestima, uključujući ugostiteljske objekte.
Bahrein je generalno bezbedan za žene, uključujući solo putnice. Uznemiravanje je retko, ali se ne preporučuje nošenje provokativne odeće na javnim mestima.
TRANSPORT – Bahrein ima modernu putnu infrastrukturu. Za upravljanje motornim vozilom potrebna je međunarodna vozačka dozvola. Vozi se desnom stranom,
Zvaničan taksi prevoz je relativno skup, pa se preporučuju aplikacije poput Uber i Careem.
Autobusi u javnom saobraćaju su moderni i klimatizovani, ali ih turisti retko koriste. Dostupan je veliki broj kompanija za rent-a-kar usluge .
Saobraćajna policija retko zaustavlja vozače radi rutinske kontrole. Zakon o bezbednosti na putevima se striktno primenjuje, a na glavnim saobraćajnicama postavljene su kamere za detekciju prekršaja. Za nepoštovanje zakona predviđene su visoke kazne.
Rizik od saobraćajnih nezgoda je relativno nizak, ali se tokom vikenda (petak i subota) savetuje dodatan oprez.
Međunarodni aerodrom Bahreina nalazi se u Muharaku (deo Maname). Domaća avio-kompanija Gulf Air i mnogi svetski prevoznici obavljaju redovan saobraćaj sa Manamom.
Razvijen je i pomorski, ali ne i železnički transport.
OSTALO – Nacionalna valuta Bahreina je bahreinski dinar. Kurs je fiksiran za američki dolar: 1 BD = 2.65 USD, dok kurs evra varira. Preporučuje se promena novca u zvaničnim menjačnicama. Većina hotela, prodavnica i restorana prihvata međunarodne platne kartice. Bezgotovinsko plaćanje je uobičajeno, ali je moguće plaćati i gotovinom.
Kontakti:
Prilikom boravka u Kraljevini Bahrein, za konzularnu pomoć i zaštitu možete se obratiti Ambasadi Republike Srbije u Manami, koja se nalazi na adresi Building 899, Road 3218, Block 332, BuAshirah, Manama, putem sledećeg kontakt telefona: +973 38338855.