Министар Дачић на свечаном пријему поводом двогодишњице Конгреса српско-америчког пријатељства
Вашe Екселенцијe,
Даме и господо,
Велика ми је част и задовољство да вас поздравим и да вам се обратим поводом обележавања двогодишњице оснивања Конгреса српско-америчког пријатељства, једне нове и свеже иницијативе која има за циљ унапређење свеукупних односа наше две земље и наша два народа. Министарство спољних послова и Влада Републике Србије поздрављају сваки допринос у оснаживању билатералних односа са Сједињеним Америчким Државама, посебно имајући у виду да је додатно продубљивање сарадње са САД-ом један од наших најзначајнијих спољнополитичких приоритета. Рад и активности Конгреса српско-америчког пријатељства потврђују да наши односи могу и морају бити оснажени не само у политичкој сфери, већ и у областима економије, али и технолошке, културне и научне сарадње.
Билатерални односи Републике Србије и САД имају дугу традицију и богату историју, а карактерише их сложена динамика. Они трају у континуитету од 1881. године до данас и у том периоду прошли су кроз многе фазе, од којих
нису баш све, као што то добро знате, биле позитивне и узајамно корисне.
Историјски посматрано, односе Србије са САД карактерише савезништво у два светска рата, током којих смо се заједничким снагама борили против истог непријатеља, као и релативно блиска сарадња у хладноратовском периоду. Последње три деценије биле су препуне изазова, али су и најбољи подсетник да је у сваком тренутку неопходно тежити сталном дијалогу и унапређењу сарадње која се мора заснивати на дефинисању и проналажењу тема од обостраног интереса.
Како бисмо олакшали стварање предуслова за боље међусобно разумевање, неопходно је изнова подсећати и на бројне позитивне примере. У приликама попут ове изнова се враћам на један веома значајан догађај када је пре 102 године у САД обележен „Српски дан" и када се српска застава први пут завијорила на Белој кући, чиме је Србији одата почаст за допринос у Великом рату. Овакви догађаји морају служити као симбол и позитиван оријентир за будуће оснаживање српско-америчке сарадње.
Желео бих да истакнем да је Република Србија, полазећи од реалности и уз сво уважавање међусобних разлика, јасно показала да жели унапређење односа са САД-ом на темељима богате историје, али и заједничком стратешком опредељењу ка успостављању стабилног и безбедносног региона Западног Балкана, који ће бити део уједињеног европског континента. Наша сарадња заснова се и на вредностима које делимо попут поштовања концепта правне државе, људских права и слобода, али и плурализма мишљења.
Актуелне односе Републике Србије са САД-ом карактерише позитивна динамика, а како бисмо одржали узлазни тренд билатералне сарадње, изражавамо сталну заинтересованост
за наставак редовног политичког дијалога са америчким званичницима. Подсећам при том да је последњих година интензивиран политички дијалог између званичника две земље на високом нивоу, што је допринело бољем разумевању позиција Србије по питањима од највећег националног значаја. Истовремено, користимо прилику и да истакнемо да постоји отворен позив наше стране за посету највиших америчких званичника Републици Србији, укључујући и посету председника САД Доналда Трампа, а посебно имајући у виду да је Џими Картер био последњи амерички председник који је још далеке 1980. године посетио Београд.
Желео бих да нагласим да Република Србија са своје стране настоји да се целокупним својим деловањем на међународном плану, потврди као активан, одговоран и поуздан партнер, а посебно као носилац регионалне стабилности. Наша земља даје значајан допринос даљем јачању регионалне сарадње, очувању мира и изградњи просперитетног и будућности окренутог Западног Балкана. Подсетио бих и на конструктивно постављање Републике Србије према питањима попут мигрантске кризе и међународног тероризма, учешћем у мировним мисијама, као и посредством војне сарадње са САД. Када је у питању војно-одбрамбена сарадња посебно значајно место заузимају програми у оквиру државног партнерства Републике Србије и Националне гарде Охаја, чиме наша земља показује спремност да преузме свој део одговорности на међународном плану.
Високо ценимо подршку коју су Сједињене Америчке Државе до сада пружале и даље пружају нашим напорима у остваривању свих поменутих циљева. Услед тога, посебно смо захвални на последњим напорима амбасадора Ричарда Гренела који су усмерени на покретање дијалога Београда и Приштине. Подршка и разумевање САД-а засигурно могу имати пресудну улогу у настојањима да превазиђемо
проблеме и отворена питања са Приштином, што би даље могло да води изградњи поверења између српског и албанског народа у целини, а што је од непроцењивог значаја за читав регион Западног Балкана. Настојаћемо да у том процесу нашим америчким партнерима у што већој мери разјаснимо и приближимо наше позиције, уз очекивање да ће САД у што уважити и српске интересе.
Захвални смо и на разумевању и подршци које САД показују у вези са иницијативама које је иницирала Република Србија попут „мини Шенгена", а које треба да помогну у остваривању циљева усмерених на добробит читавог региона. Не смемо заборавити ни подршку коју су САД у досадашњем периоду пружале Републици Србији у остваривању пуноправног чланства у ЕУ, као нашег стратешког циља. Очување позитивне динамике у процесу европских интеграција од кључног је значаја за легитимизацију државне политике коју водимо и пуну стабилизацију Србије као централне земље региона.
Подсећам и да су САД данас један од најзначајнијих страних инвеститора у привреду Републике Србије, са до сада уложених близу четири милијарде долара и више од једне милијарде донација кроз програме развојне помоћи, на чему смо посебно захвални.
На крају, желео бих да још једном истакнем да је неговање добрих билатералних односа са САД-ом један од најважнијих задатака српске дипломатије, не само због садашњих изазова већ и због заједничких вредности које делимо, а за које су се наши преци борили, кроз већи део историје која нас спаја.
У том смислу, оснивање Конгреса српско-америчког пријатељства и његове активности су добродошле и веома важне за Србију, јер позитивно утичу на постизање заједничког циља, а то је превазилажење негативног наслеђа
из недавне историје и повратка односа Србије и САД на старе стазе савезништва и партнерства.
Користим прилику да изразим спремност Министарства спољних послова да помогнемо у реализацији тих активности и да заједно градимо свестрану сарадњу са САД засновану на заједничким вредностима и интересима наших двеју држава и народа.
Захваљујем вам на пажњи."
|