Дачић: "Посета генералне директорке Унеска веома значајна за Републику Србију"
Нагласио је да управо тим поводом генерална директорка Унеска Одри Азуле први пут је у посети нашој земљи, што је за Србију велика част и задовољство.
Истакао је да је Србија подржала њену кандидатуру и избор, као и да му је веома драго што је прихватила позив да посети Србију. Министар је оценио да ће посета директорке Унеска бити додатни подстицај за даљи, заједнички, рад у остваривању циљева ове Организације.
„Овај значајан међународни скуп, реализован у блиској сарадњи ресора спољних послова, културе и информисања, просвете, науке и технолошког развоја, је показао чврсту приврженост Србије вредностима и мандату Унеска, и спремност да, на различите начине, допринесемо спровођењу глобалних приоритета, стратешких циљева и програмских активности ове Организације, о чему је било реч и са мојом уваженом саговорницом.
Наше заједничко иступање на министарском панелу, указује на важност питања медијске и информационе писмености у Србији и на међународном плану. Србија одговорна и поуздана чланица Унеска, као специјализоване агенције УН-а коју колоквијално зову и „интелектуалном граном" система УН-а.
Желимо да у наредном периоду што ближе и успешније сарађујемо са Унеском у контексту мандата Организације, као и Агенде одрживог развоја 2030.
Потврђена је обострана заинтересованост за даље унапређење сарадње, не само на плану заштите културне баштине што је за Србију од изузетног значаја због споменика на Листи светске баштине у опасности, већ и у свим областима у надлежности Унеска. Посебно сам указао похвалио и истакао значај сензибилитета и посвећености коју мадам Азуле показује управо када је реч о питању заштите угроженог културног наслеђа.
Свој ангажман у оквиру Унеска Србија је показала и кроз четворогодишње чланство у Извршном савету организације, чији је актуелни потпредседавајући. Због тога, како сам и обавестио мадам Азуле, да је Србија је одлучила да се кандидује за реизбор у ово важно тело, у мандату 2019-2023. године, како би наставила да даје активан допринос раду ове важне организације.
Учествоваћу на Генералној конференцији Унеска и ми ћемо тада наставити разговоре. Посета генералне директорке Унеска је била прилика и за њен сусрет са највишим званичнима наше земље, председником Републике и председницом Владе али и са младима, научницама и уметницима", рекао је шеф српске дипломатије на изјавама за медије са генералном директорком Унеска.
Генерална директорка Унеска Одри Азуле захвалила је Србији на свим анагажманима око реализације мандата везаног за културу, науку образовање, комуникације и инфорамције, као и на организацији скупа захваљујући коме ће се обновити агенда образовања.
Она је оценила да је у садашњем дигиталном добу, када се свака година броји као две, важно промислити нову доктрину образовања, медијску и информатичку писменост. Све то је, како је додала, важно и за слободу мишљења, изражавања, јер они дају капацитет плурализму и дијалогу, а самим тим и снагу демократији.
Додала је да је са челницима Србије – председником Акександром Вучићем и премијерком Аном Брнабић разговарала о питањима од свеског значаја –образовању и потреби да се поново промисле образовне политке у време индустрисјке револуције.
„Разговарали смо и о вештачкој интелигенцији, креативним индустријама важним за развој сваког друштва, образовању жена, девојцица и научном образовању."
На крају заједничких изјава за медије, министар Дачић је уручио директорки Унеска урамљену репродукцију стране Мирослављевог јеванђеља коју је Србија прво уписала на Унескову листу нематеријалне светске баштине.