Ђурић: Србија верује у дијалог равноправних у Босни и Херцеговини

24. May 2025.
Министар спољних послова Марко Ђурић поручио је данас да Србија верује у дијалог равноправних у Босни и Херцеговини, и да је уверена да одржив мир може да произиђе само из међусобног поштовања, а не из покушаја централизације који занемарују унутрашњу структуру те државе.

Ђурић је, обраћајући се на церемонији отварања заседања Парламентарне скупштине НАТО која се одржава у Дејтону, у америчкој држави Охајо, упозорио да било какав покушај централизације БиХ – нарочито ако се он спроводи мимо воље ентитета – није само правно упитан, већ да је и потенцијално дестабилизујућ.

„Постоје они у Европи који се залажу за унитарну Босну, често под плаштом стварања 'функционалније државе'. Да будем искрен: то је катастрофа која чека да се догоди. Босна и Херцеговина није моноетничка држава. Једини одрживи пут напред јесте онај који поштује њену јединствену структуру и аутономију њених конститутивних народа. Све друго ризикује да поништи мир који је Дејтон донео“, рекао је Ђурић.

Он је истакао да ће Србија увек бити поуздан и одан партнер у очувању мира, противећи се и сепаратизму и присилној централизацији. 

Ситуација у Босни и Херцеговини ће, како је упозорио, остати комплексна све док се на њу гледа црно-бело, јер не постоји један херој или један кривац, већ постоје људи, сећања, бол и потреба за међусобним поштовањем. 

„Ако смо заиста посвећени путу ка будућности, наша је одговорност да не продубљујемо поделе нити оживљавамо старе сукобе, већ да пронађемо пут напред – ка међусобном разумевању, трајном миру и заједничком економском развоју који ће користити свим заједницама“, поручио је Ђурић.

Према његовим речима, за Републику Србију Дејтонски споразум остаје жив и обавезујући правни оквир – споразум који гарантује уставни поредак и равноправност три конститутивна народа и два ентитета у Босни и Херцеговини, и ми и даље чврсто стојимо иза њега јер смо уверени да се трајна стабилност може изградити само на темељима заједничке будућности.

Србија, како је додао, у потпуности подржава територијални интегритет Босне и Херцеговине, али се исто тако залаже за очување уставних надлежности Републике Српске, онако како су гарантоване Дејтонским споразумом.

Министар Ђурић је истакао да смо сведоци забрињавајућих покушаја ревизије Дејтонског споразума, и то не путем демократског консензуса или инклузивног дијалога, већ кроз наметнуте одлуке и покушаје присилне централизације Босне и Херцеговине, чиме се подривају и њена уставна структура и слово оригиналног споразума.

„Овде смо данас да обележимо годишњицу Дејтонског споразума, али и да поново потврдимо нашу посвећеност његовим принципима. Ако желимо просперитет, морамо одбацити илузију да се он може постићи одвојено, или кроз ревизију равнотеже коју је Дејтон пажљиво успоставио. Србија остаје чврста на том путу. Посвећени смо будућности у којој Балкан није зона тензија, већ простор могућности – заснован на компромису, међусобном поштовању и искреној посвећености заједничком напретку“, рекао је министар Ђурић.

Србија је, како је објаснио, данас држава која се убрзано развија и настоји да постане пуноправна чланица Европске уније, а на том путу посвећена је регионалној сарадњи, јер на Балкану су у међувремену одрасле нове генерације младих који не верују у границе и контролне тачке као једини начин за доказивање суверенитета и територијалног интегритета.