Берлин: Интервју амбасадорке Јанковић за немачки недељник „Junge Freiheit“
Амбасадорка Јанковић је нагласила да се српски народ на Косову и Метохији нажалост налази у веома тешком положају и да је константно изложен нападима и угрожавању основних права и слобода.
Истакла је да су након последњег насилног затварања српских институција, Срби остали без основних грађанских услуга, а велики број њих је остао без прихода. Рекла је да је ЕУ оштро осудила овај потез Приштине, али да она наставља са својим насилним акцијама, због чега је неопходна много одлучнија реакција међународне заједнице.
У вези са улогом КФОР-а, истакла је да Србија остварује веома добру и блиску сарадњу са овом мисијом, нагласивши да је њихово присуство на КиМ за нас од великог значаја, јер обезбеђује сигурност Срба и српске културне баштине, попут средњевековног манастира Високи Дечани, који се налази на УНЕСКО Листи угрожене културне баштине.
Што се дијалога Београда и Приштине тиче, нагласила је да је Београд веома посвећен дијалогу, у којем се поставља проактивно, што је препознато и од стране ЕУ и Немачке, али да не може да напредује ако га друга страна саботира.
На питање у вези са нормализацијом односа Београда и Приштине као предусловом за чланство у ЕУ, на шта позивају и Брисел и Берлин, амбасадорка Јанковић је указала на чињеницу да ни пет држава чланица ЕУ не признаје једнострано проглашену и противправну независност тзв. Косова, те да ЕУ по овом питању није хомогена.
Нагласила је да је до сада 28 држава Азије, Африке и Јужне Америке повукло одлуку о признању једнострано проглашене независности тзв. Косова, увидевши да је признање било противно нормама међународног права и веома опасан преседан.