Стокхолм: Тематско вече у Амбасади посвећено жртвама геноцида

19. Nov 2024.
У Амбасади Србије у Стокхолму одржано је тематско вече у сусрет обележавању Међународног дана сећања на жртве геноцида. Централни гости догађаја били су Јован и Дина Рајс, истакнути чланови српске дијаспоре у Шведској, који су као деца преживели Холокауст. Њихова сведочанства, дубоко емотивна и историјски значајна, поделили су са присутнима.

Програм је организовала координаторка за дијаспору у Амбасади Мила Опалић, а одржан је на шведском језику како би се историјске чињенице и сведочанства приближили локалној јавности. Током вечери, Опалић је указала и на велика страдања Срба у Другом светском рату, посебно у логорима Независне Државе Хрватске, као и на несебичну помоћ коју је српски народ пружао Јеврејима, истакавши да је 140 Срба добило признање "Праведник међу народима" од израелског меморијалног центра Јад Вашем.

Посебну пажњу изазвало је и писмо ЊКВ принцезе Викторије, која је упутила поздраве присутнима и изразила подршку догађају. 

Догађају су присуствовали представници Валенберг академије укључујући и генералну секретарку Ану Уромби, као и представници  Living History Forumа, који су снимили цео догађај, што је додатно допринело важности и кредибилитету овог окупљања. Међу присутнима су били пријатељи и чланови породице Рајс, као и група шведских студената мастер студија који су показали изузетно интересовање за тему Холокауста и културе сећања. Присутан је био и Јован Радомир, истакнути члан српске дијаспоре и угледни новинар у Шведској. 

На крају програма, присутнима се обратила амбасадорка Србије у Стокхолму Јелена Чукић Матић и том приликом истакла да је велика част и задовољство што су присутни имали прилику да слушају сведочење Јована и Дине Рајс, који су преживели Холокауст и који представљају живе сведоке тог историјског периода. Амбасадорка је нагласила да је изузетно важно што је наше друштво обогаћено присуством оваквих изванредних људи, чије су приче јединствене и незаменљиве, те да њихово сведочење представља непроцењиву вредност за садашње и будуће генерације. На крају свог обраћања, захвалила се свима на присуству и на подршци у очувању културе сећања, истичући да је управо заједнички труд и интересовање за овакве теме оно што осигурава да се прошлост не заборави и да се трагични догађаји више никада не понове. Пожелела је да овај догађај остане у сећању свих као пример снаге људског духа и важности солидарности међу људима.